Mnoge žene će se složiti da je neseser za letovanje teže spakovati od ostatka prtljaga. Od mnoštva proizvoda koje koristimo svaki dan – šta poneti za desetak dana na suncu i u slanoj vodi?
O suncu se priča kao o najgorem neprijatelju kože, mada se često stvara privid da, pored preplanulog tena koji dobijamo, ono ima i umirujuće dejstvo na kožu. To donekle i jeste tačno, jer se tokom leta isušuje površinski sloj kože, međutim, ispod njene površine može doći do različitih upalnih procesa. Zato se događa da se neke dermatološke tegobe, poput ekcema, dermatitisa i drugih, povlače u slanoj vodi i na suncu – ali ne na duže staze. S druge strane, SPF proizvodi koji su zaista neophodni i koje moramo nanositi tokom celog dana u više slojeva otežavaju disanje kože, što dodatno komplikuje situaciju u vezi sa negom.
U svakom slučaju, vaša kućna dnevna rutina ne treba u potpunosti da se primenjuje i na moru. Pre svega, potrebe vaše kože nisu iste. Naprotiv, u nekim stavkama se drastično razlikuju, kao što je slučaj kod nege lica. Krema za sunčanje i umirujući after sun preparati za telo su neophodni, a tu je i prilagođena nega za lice, koje je najosetljviji deo tela kada je reč o sunčevom zračenju. Prvenstveno je moratmo zaštiti, zatim sprečiti gubitak vlage, a onda i nahraniti. Ne smemo zaboraviti ni na negu kose, naročito ako je farbana ili na drugi način hemijski tretirana jer će je slana voda i sunce dodatno isušiti.
Intenzivnija nega kože i kose treba da prethode letovanju, odnosno da slede nakon što se vratite svakodnevici, kako bi delovali preventivno, a posle i umirujuće, a na odmor krenite sa neophodnim preparatima. Videćete da i neophodna nega iziskuje priličan broj proizvoda, ali se makar pobrinite da budu potpuno adekvatni i efikasni. Evo predloga kako da na dugoočekivanom odmoru budete negovane, a da vas vaš beauty kofer ne ometa u uživanju i ne postane opterećenje.
Lice
Nega lica na letovanju zahtevaće od vas da malo pažljivije iščitate sastav proizvoda koje pripremate za put. Sve korake – čišćenje, toniranje, stavljanje seruma i kreme, možete preduzimati i na letovanju ako za tim postoji potreba, ali uz poseban oprez. Problem nastaje kod fotosenzitivnih sastojaka na koje nailazimo, pre svega, u tonicima i serumima, odnosno kod onih proizvoda sa eksfolijantnim dejstvom koji praktično imaju svojstvo pilinga. Glikolna kiselina, kao i sve druge AHA/BHA kiseline, retinol i slični sastojci daju odlične rezultate, međutim, tokom letovanja zaboravite na njih. Da krenemo redom:
SPF krema za lice: svi znaju, ali ne možemo da ne spomenemo osnovni proizvod. Poželjno je da u pitanju bude faktor 50, koji ćete nanositi kako na lice, tako i na vrat i dekolte, i to 15-ak minuta pre izlaska napolje kako bi krema mogla da deluje. Tokom dana je veoma važno da nanosite SPF kremu na svaka 2,5-3 sata, kao i po svakom izlasku iz vode. Sada su na tržištu dostupne lagane teksture koje neće opteretiti lice.
Čišćenje lica: ne možete ga zaobići ni na odmoru. Zapravo, ovo je neophodan korak kada uzmemo u obzir slojeve SPF kreme koje stavljamo tokom čitavog dana. Zbog toga, u vašem neseseru treba da se nađe gel za čišćenje/umivanje lica, a preporučujemo da bude na bazi umirijućih i hidrirajućih sastojaka. Kao i u redovnoj rutini, treba očistiti lice gelom/emulzijom, kako biste ga pripremili za druge proizvode koji slede. U slučaju da ste na moru, gel se pokazuje kao odličan preparat i zbog isušivanja kože kojem doprinosi slana voda. Za devitalizovanu i kožu koja imaju deficit masnoće mogu poslužiti i blaga, umirujuća mleka za čišćenje.
Hidratantna krema za lice: pored gela za čišćenje, ovo je najkorisniji proizvod koji treba da spakujete u svoj neseser za letovanje. Umirujuća krema lagane teksture je pravi izbor tokom letnjih dana i noći. I krema bi trebalo da bude obogaćena sastojcima koji će podstaći hidriranost lica, kao što su hijaluron, kolagen, aloja, hamamelis i slično,a koji su odličan saveznik jer umiruju i hidriraju lice.
Tonik & serum: Određenitonici će vam poslužiti za bolju apsorpciju proizvoda, vraćanje narušene pH vredosti kože, hidriranje i umirivanje, tako da nije loše imati ga u neseseru i na odmoru. Ipak, budite obazrivi ako je tonik na bazi retinola, salicilne ili glikolne kiseline, ili pak drugih voćnih (AHA) i BHA kiselina. Radi se o supstancama koje imaju eksfolijantno dejstvo (što je u svakodnevnim okolnostima osnovna prednost ovih sastojaka), pa lice može preterano da odreaguje, te dolazi do crvenila, iritacija i fleka. Zamenite ih onima na bazi hijalurona, pantenola, aloje i sličnih sastojaka koji imaju dominantno hidrirajuće dejstvo. Slično je i sa serumima. Serum je koristan proizvod i tokom letovanja, a najbolje bi bilo da koristite onaj na bazi hijaluronske kiseline, peptida, faktora rasta i drugih prirodnih sastojaka koji će koži obezbediti dodatnu vlažnost i regeneraciju. Na primer, ako već niste probali, sigurno ste čuli za serume na bazi vitamina C, jer se radi o jednom od najtraženijih proizvoda na tržištu. Vitamin C pogodno utiče na kožu u pogledu hidratacije, toniranja i antiejdž efekata, ali ima i momentalno fotosenzitivno dejstvo, tako da nikako ne smete izaći na sunce neposredno nakon nanošenja. Najsigurnije je da ovakav tip proizvoda koristite uveče, a da ga izostavite tokom dana, ili zamenite serumom sa drugačijim sastavom.
Termalne vode u spreju: Ovaj preparat je od višestruke koristi – možete ga koristiti više puta u toku dana, bez bojazni da ćete na bilo koji način pogoršati stanje kože, a ima moć da osveži vašu kožu u bilo kom momentu na visokim temperaturama.

Telo
Piling tela uradite kod kuće, nekoliko dana pre odmora, a na letovanje ponesite kremu sa zaštitnim faktorom, a uz to obavezno i adekvatno mleko za telo. Nakon tuširanja, kožu morate nahraniti, a za to su vam dostupni tzv. aftersun proizvodi, koji su obogaćeni adekvatnim sastojcima sa ciljem da obnove zaštitnu barijeru kože, onemoguće osećaj zatezanja i suvoće i ublaže eventualne iritacije nastale prekomernim sunčanjem. Aloja i ši tputer su neki od sastojaka koji se često sreću u ovim proizvodima, a uvek se možete odlučiti i za neki od preparata medicinske kozmetike, koji su zasigurno provereno rešenje.
Minimalan faktor koji treba da poseduje krema jeste 30, dok se za ekstremnije uslove i duži boravak na suncu ipak preporučuje onaj sa oznakom 50. Razlika među faktorima je u dužini trajanja zaštite protiv UVB zračenja koje i dovodi do opekotina na koži. Kremu na telo nanesite barem 15 minuta pre izlaska na sunce i obnavljajte sloj na svaka dva sata. Ako se pitate u koji proizvod treba uložiti najviše novca – to bi svakako trebalo da bude krema za sunčanje, koju možete naneti i na lice.

Kosa
Dame koje imaju farbanu kosu znaju koliko je teško njeno održavanje tokom letovanja, a čak i one sa potpuno prirodnom kosom moraju uložiti trud da se vlasište i kosa ne isuše. Koliko je proizvoda dostupno za negu lica, toliko ih je, ako ne i više, zastupljeno i za negu kose – i dok svi obećavaju momentalne efekte, znamo da to i nije u potpunosti moguće. Zato tokom odmora koristite šampon i masku za kosu koji su prilagođeni vašem tipu kose, odnosno, sasvim je u redu da ponesete uobičajene proizvode koje koristite kod kuće, dok ćete joj dodatnu negu pružiti uz prilagođene preparate.
Kosa na letovanju postaje isušena i dobija svetliju boju zbog toga što sunce oštećuje proteinsku strukturu dlake, pa ona gubi svoj kvalitet, a usput i pigment. Iskrzani krajevi i lomljive vlasi su karakteristične pojave i čine da kosa izgleda kao „metla” i potpuno beživotno. Zato gledajte da pre letovanja skratite, odnosno odstranite suve krajeve kose, kako biste joj pomogli da se iole održi u dobrom stanju i na plaži.
Ono što će kosi zaista biti od pomoći u ovom slučaju jesu leave in tretmani, koje ćete nositi i na plažu. Radi se o obogaćenim formulama za kosu, mahom u vidu spreja, koji imaju efekat maske i regeneratora za kosu, momentalno je omekšavaju i štite kosu od sunčevog zračenja, hlora iz bazena i morske soli, ali štite i vašu boju kose. Ovaj tip proizvoda zaista može da spasi kosu, a imaćete i manje problema prilikom njenog raščešljavanja i pranja posle plaže. Bilo bi dobro da nakon svakog izlaska iz mora ili bazena isperete kosu, nanesete leave in tretman i potom je dobro raščešljate (nemojte češljati kosu odmah po izlasku iz vode, dok je zamršena, jer ćete je dodatno iskidati) kako bi se preparat ravnomerno rasporedio. Kao i kod kreme za sunčanje – nemojte štedeti ovaj preparat i trudite se da ga obnavljate nakon svakog izlaska iz vode.

A, nakon odmora, ne zaboravite da se obratite svom kozmetičaru koji će znati kako da produži leto na vašoj koži uz profesionalne tretmane.
Foto: Freepik